42 years of NALWO history

The National Accelerator Laboratory's Women's Organization formed in the early days of the laboratory as a way to bring social and cultural programs to Fermilab. Women working at the laboratory and wives who accompanied their husbands to the laboratory joined this organization to cultivate family and community events. Members of NALWO initiated the laboratory's lecture program.

Today, the group still sponsors cultural events and lectures and its events serve as an opportunity for women both employed at the laboratory and women who accompanied their husbands to the laboratory to come together. NALWO currently also sponsors an English conversation for those wanting to learn English, a playgroup, trips, potluck meals and a variety of events throughout the year.

Officers & Members


    2009/2010
  • Margie Nagaitsev (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Susan Kayser (Secretary)
  • Lucia Lysakova (Playgroup President)
  • Vika Shabanova (Playgroup Secretary)
  • Gabriella Lima (Playgroup Treasurer)
  • Rose Moore (Cultural Events)
  • Selitha Raja (Newcomer Liaison)
  • Marjorie Appel (Lunches)
  • Annamaria Feher (Lunches)
  • Elena Fisenko (Member)
    2008/2009
  • Margie Nagaitsev (President)
  • Mady Newfield (Treausrer)
  • Susan Kayser (Secretary)
  • Maria Sungwon (Playgroup President)
  • Chenghwei Liu (Playgroup Secretary)
  • Ana Maria Yumiceva (Playgroup Treasurer)
  • Jennifer Jansson (Family Events Advisor)
  • Rose Moore (Cultural Events)
  • Selitha Raja (Newcomer Liaison)
  • Marjorie Appel (Lunches)
  • Annamaria Feher (Lunches)

    2007/2008
  • Rose Moore (Co-president)
  • Margie Nagaitsev (Co-president)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Susan Kayser (Secretary)
  • Jennifer Jansson (Playgroup President)
  • Selitha Raja (Newcomer Liaison)
  • Marjorie Appel (Lunches)
    2006/2007
  • Rose Moore (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Susan Kayser (Secretary)
  • Jennifer Jansson (Playgroup President)
  • Selitha Raja (Newcomer Liaison)

    2005/2006
  • Rose Moore (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Kathy Johnson (Secretary)
    2004/2005
  • Rose Moore (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Susan Kayser (Secretary)

    2003/2004
  • Rose Moore (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Sue Mendelsohn (Secretary)
    2002/2003
  • Rose Moore (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Sue Mendelsohn (Secretary)

    2001/2002
  • Rose Moore (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Sue Mendelsohn (Secretary)
    2000/2001
  • Rose Moore (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Sue Mendelsohn (Secretary)

    1999/2000
  • Rose Moore (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Sue Mendelsohn (Secretary)
    1998/1999
  • Selitha Raja (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Sue Mendelsohn (Secretary)
  • Elena Seraia (Coffee Mornings)

    1997/1998
  • Selitha Raja (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Martina Erdmann (Secretary)
  • Angela Jostlein (Potluck Supper)
  • Tomoko Hanagaki (Potluck Supper)
  • Trinidad Castilla (Playgroup)
  • Sue Mendelsohn (Exercise)
    1996/1997
  • Selitha Raja (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Roxy Kuhlmann (Secretary)
  • Angela Jostlein (Potluck Supper)
  • Tomoko Hanagaki (Potluck Supper)
  • Martina Erdmann (Potluck Supper)
  • Julia Snegireva (Playgroup)
  • Sue Mendelsohn (Exercise)
  • Isabella Oganessian (Village Representative)

    1995/1996
  • Selitha Raja (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Roxy Kuhlmann (Secretary)
  • Swapna Mondal (Potluck Supper)
  • Isabella Oganessian (Potluck Supper)
  • Julia Snegireva (Playgroup)
  • Mary Brandt (Plyagroup)
  • Sue Mendelsohn (Exercise)
    1994/1995
  • Selitha Raja (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Mary Brandt (Secretary)
  • Christiana Albrow (Potluck Supper)
  • Isabella Oganessian (Potluck Supper)
  • Tanuja Mishra (Playgroup)
  • Sue Mendelsohn (Exercise)
  • Brenda Kirk (Gues Office)

    1993/1994
  • Selitha Raja (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Trini Hernandez (Secretary)
  • Tanya Perishkin (Potluck)
  • Christiane Albrow (Potluck)
  • Connie Rusy (Playgroup, President)
  • Tanuja Mishra (Playgroup, Secretary)
  • Heidrun Dickson (Playgroup, Treasurer)
  • Annamaria Feher (Newsletter)
  • Sue Mendelsohn (Exercise)
  • Brenda Kirk (Guest Office)
    1992/1993
  • Selitha Raja (President)
  • Mady Newfield (Treasurer)
  • Shanika Weerasundara (Secretary)
  • Mary Brandt (Potluck)
  • Sonja Ftacnik (Potluck)
  • Annamaria Feher (Playgroup, President)
  • Tair Wainer (Playgroup, Treasurer)
  • Judy Wimpenny (Playgroup, Secretary)
  • Alix Dunietz (Playgroup, Spokesperson)
  • Roxy Kuhlmann (Newsletter)
  • Sue Mendelsohn (Exercise)
  • Brenda Kirk (Guest Office)

    1991/1992
  • Gisela Weerts (President)
  • Ljiljana Popovic (Treasurer)
  • Heidrun Dickson (Secretary)
  • Jolanta Tkaczyk (Potluck)
  • Seilitha Raja (Trips)
  • Lorie Colestock (Special Events)
  • Sylvia Thompson (Playgroup, President)
  • Mann-Mei Hsiung (Playgroup, Treasurer)
  • Charletta Brown (Playgroup, Secretary)
  • Sheila Stanley (Playgroup, Secretary)
  • Tanuja Mishra (Playgroup, Spokesperson)
  • Danny Kwan (Coffees)
  • Mady Newfield (Folkdance)
  • Diane Cihangir (Folkdance)
  • Sue Mendelsohn (Exercise)
  • Brenda Kirk (Guest Office)
    1990/1991
  • Sylvia Thompson (Playgroup, President)
  • Doris Leitch (Playgroup, Treasurer)
  • Charletta Brown (Playgroup, Secretary)
  • Sheila Stanley (Playgroup, Secretary)
  • Margaret Sanders (Playgroup, Spokesperson)
  • Tanuja Mishra (Playgroup, Spokesperson)

    1989/1990
  • Pat Dunlee (Co-president)
  • Sylvia Thompson (Co-president/Playgroup)
  • Eleanor Lirakis (Treausrer)
  • Roxy Kuhlman (Secretary)
  • Selitha Raja (Cultural Chairman)
  • Elinor Paulk (Potluck)
  • Jolanta Tkaczyk (Potluck)
  • Jenny Zhou (Village Representative)
  • Sue Mendelsohn (Exercise)
  • Mady Newfield (Folk Dancing)
  • Diane Cihangir (Folk Dancing)
    1988/1989
  • Adrienne Kolb (President)
  • Selitha Raja (Treasurer)
  • Pat Dunlea (Secretary)
  • Diane Cihangir (Coffee Hour)
  • Roxy Kuhlman (Coffee Hour)
  • Sylvia Thompson (Playgroup)
  • Rebeca Grinnstein (Children’s Films)
  • Elinor Paulk (Potluck)
  • Mizuho Mishina (Potluck)
  • Avril Quarrie
  • Jenny Zhou

    1987/1988
  • (Missing)
    1986/1987
  • Rose Moore (President)
  • Selitha Raja (Secretary)
  • Alice Mclerran (Treasurer)
  • Leticia Stein (Potluck Supper)
  • Angela Leon (Potluck Supper)
  • Hedwig Miyashita (Potluck Supper)
  • Grazyna Para (Coffee Hour)
  • Madelaine Dittus (Coffee Hour)
  • Greta Anema (Cultural Representative)
  • Dolores Henestroza (Village Representative)
  • Valerie Liston (Playgroup Representative)
  • Avril Quarrie (Guest Office Liaison)

    1985/1986
  • Rose Moore (President)
  • Penelope Constanta-Fanourakis (Vice President; Potluck Supper)
  • Adrienne Kolb (Vice President; Potluck Supper)
  • Valerie Liston (Vice President; Coffee Hour)
  • Mann-Mei Hsiung (Vice president; Coffee Hour)
  • Selitha Raja (Secretary)
  • Alice McLerran (Treasurer)
  • Greta Anema (Cultural Chair)
  • Dolores Henestroza (Village Representative)
  • Valerie Liston (Playgroup President)
  • Avril Quarrie (Guest Office)
    1984/1985
  • Laura Hill (President)
  • Alice McLerran (Vice President, Coffee Hour)
  • Ann Koehler (Vice President, Coffee Hour)
  • Jean Montgomery (Vice President, Potlucks)
  • Ginny Ritchie (Vice President, Potlucks)
  • Valerie Liston (Playgroup President)
  • Eileen Thacker (Treasurer)
  • Hazel Cramer (Secretary)
  • Greta Anema (Cultural Events Chairperson)
  • Avril Quarrie (Guest Office Liaison)

    1983/1984
  • Ellen Taylor (President)
  • Ruth Pordes (Vice President)
  • Avril Quarrie (Vice President, Potlucks)
  • Rose Moore (Vice President, Potlucks)
  • Liz Spalding (Secretary)
  • Ronna Bunker (Treasurer)
  • Linnea Nestander (Special Activities)
  • Louise Beck (Village Representative)
  • Liz Spalding (Playgroup Representative)
  • Barbara Grannis (Fermilab Representative)
    1982/1983
  • Georgia Russell (President)
  • Pam Naber (Vice President, Coffee Hour)
  • Andrea Green (Vice President, Potlucks)
  • Ruth Pordes (Vice President, Potlucks)
  • Elaine Cremaldi (Secretary)
  • Hellevi Miller (Treasurer)
  • Elinore Paulk (Special Activities)
  • Colleen Rae (Village Representative)
  • Ann Marriner (Playgroup Representative)
  • Joan Bjorken (Fermilab Liaison)

    1981/1982
  • Joanne Biallas (President)
  • Elaine Cremaldi (1st Vice President)
  • Anita Cumalot (2nd Vice President)
  • Mary K. Brown (2nd Vice President)
  • Pam Naber (Secretary)
  • Georgia Russell (Treausrer)
  • Mizuho Mishina (Village Representative)
  • Brenda Kirk (Playgroup Representative)
  • Joan Bjorken (Fermilab Liaison)
    1980/1981
  • Marjorie Falk (President)
  • Laura Hill (1st Vice President)
  • Anita Cumalot (2nd Vice President)
  • Mary K. Brown (2nd Vice President)
  • Barbara Jonckheere (Secretary)
  • Nancy Goettman (Treasurer)
  • Linnea Nestander (Special Activities)
  • Mary Ann Ernwein (Village Representative)
  • Margo Cooper (Playgroup Representative)
  • Joan Bjorken (Fermilab Liaison)

    1979/1980
  • Phyllis Livdahl (Honorary Chairman)
  • Cindy Albright (President)
  • Mary Ann Ernwein (1st Vice President)
  • Georgia Russell (2nd Vice President)
  • JoAnne Biallas (Secretary)
  • Ellen Taylor (Treasurer)
  • Nancy Carrigan (Special Activities)
  • Irene Wolff (Village Representative)
  • Barbara Jonckheere (Playgroup Representative)
    1978/1979
  • Phyllis Livdahl (Honorary Chairman)
  • Cindy Albright (President)
  • Anne Kenny (1st Vice President)
  • Dee Polychronakos (2nd Vice President)
  • Joanne Biallas (Secretary)
  • Ellen Taylor (Treasurer)
  • Nancy Carrigan (Special Activities)
  • Polley Cosgrove (Special Activities)

    1977/1978
  • Jane Wilson (Honorary Chairman)
  • Lisa Goldwasser (Honorary Chairman)
  • Elinor Paulk (President)
  • Cindy Albright (1st Vice President)
  • Wendy Duke (2nd Vice President)
  • Marge Bardeen (Secretary)
  • Brenda Kirk (Treasurer)
  • Polley Cosgrove (Special Activities)
  • Joyce Huson (Special Activities)
    1976/1977
  • Jane Wilson (Honorary Chairman)
  • Lisa Goldwasser (Honorary Chairman)
  • Shelly Johnson (Chairman)
  • Suzanne Grillo (Chairman)
  • Carol Binkley (Vice Chairman)
  • Elinor Paulk (Vice Chairman)
  • Alta Sumner (Secretary)
  • Patricia Turkot (Treasurer)
  • Janice Roberts (Laboratory Liaison)
  • Joyce Huson (Special Events)
  • Polley Cosgrove (Special Events)
  • Nancy Carrigan (Advisor)
  • Saundra Cox (Advisor)

    1975/1976
  • Jane Wilson (Honorary Chairman)
  • Lisa Goldwasser (Honorary Chairman)
  • Kay DiBianca (Chairman)
  • Marge Bardeen (1st Vice Chairman)
  • Elinor Paulk (2nd Vice Chairman)
  • Alta Sumner (Secretary)
  • Patricia Turkot (Treasurer)
  • Irene Mikenberg (Activities Chairman)
  • Marie T. Sandler (Publicity Chairman)
    1974/1975
  • Mrs. Robert R. Wilson (Jane) (Honorary Chairman)
  • Mrs. Edwin L. Goldwasser (Lisa) (Honorary Chairman)
  • Mrs. Brad Cox (Saundra) (Chairman)
  • Mrs. Rae Stiening (Nancy) (1st Vice Chairman)
  • Mrs. Ben lee (Marianne) (2nd Vice Chairman)
  • Mrs. William O. Fray (Mary) (Secretary)
  • Mrs. Alessandro Ruggiero (Liucci) (Treasurer)
  • Mrs. Fred Harris (Joan) (Activities Chairman)
  • Mrs. Michael Otavka (Mary) (Publicity)

    1973/1974
  • Mrs. Robert R. Wilson (Jane) (Honorary Chairman)
  • Mrs. John Satti (Mary Lou) (Chairman)
  • Mrs. Donovan Ljung (Ellen) (1st Vice Chairman)
  • Mrs. Rae Stiening (Nancy) (2nd Vice Chairman)
  • Mrs. William O. Fray (Mary) (Secretary)
  • Mrs. Stanley C. Snowdon (Betty) (Treasurer)
  • Mrs. Jan Ryk (Mary Ann) (Activity Groups Chairman)
  • Mrs. Brad Cox (Saundra) (Newsletter Editor)
    1972/1973
  • Mrs. Robert R. Wilson (Jane) (Honorary Chairman)
  • Mrs. John Satti (Mary Lou) (Chairman)
  • Mrs. Richard Carrigan (Nancy) (1st Vice Chairman)
  • Mrs. Richard Payzant (Emma) (2nd Vice Chairman)
  • Mrs. Henry Hinterberger (Bea) (Secretary)
  • Mrs. Stanley C. Snowdon (Betty) (Treasurer)
  • Mrs. Jan Ryk (Mary Ann) (Activity Groups Chairman)
  • Mrs. Joseph Lach (Barbara) (Newsletter Editor)

    1971/1972
  • Mrs. Robert R. Wilson (Jane) (Honorary Chairman)
  • Mrs. James Walker (Isabel) (Chairman)
  • Mrs. Ned Goldwasser (Lisa) (Vice Chairman, NAL)
  • Mrs. Richard Payzant (Emma) (Vice Chairman, DUSAF)
  • Mrs. Henry Hinterberger (Bea) (Secretary)
  • Mrs. Alan Wehman (Joyce) (Treasurer)
  • Mrs. John Sculli (Joan) (Activity Groups Chairman)
  • Mrs. Robert Sheldon (Pat) (Newsletter Editor)
    1970/1971
  • Mrs. Robert R. Wilson (Jane) (Honorary Chairman)
  • Mrs. James Walker (Isabel) (Chairman)
  • Mrs. Ned Goldwasser (Lisa) (Vice Chairman, Hospitality)
  • Mrs. Parke Rohrer (Janette) (Vice Chairman, DUSAF)
  • Mrs. Alan Wehmann (Joyce) (Treasurer)
  • Mrs. Sculli (Joan) (Activities Groups Chairman)
  • Mrs. Lee Teng (Nancy) (Newsletter Editor)
  • Mrs. Thomas Collins (Sonia) (House Chairman)
  • Mrs. Jodi Eskey (NAL Activities Sec.)

    1969/1970
  • Mrs. Robert R. Wilson (Jane) (Honorary Chairman)
  • Mrs. Roy Billinge (Rosemary) (Chairman)
  • Mrs. A. L. Read (Janet) (Vice Chairman, Hospitality)
  • Mrs. Parke Rohrer (Janette) (Vice Chairman, DUSAF)
  • Mrs. Paul Reardon (Pauline) (Secretary)
  • Mrs. Francis T. Cole (Rosemary) (Treasurer)
  • Mrs. Richard A. Carrigan, Jr. (Nancy) (Activities Groups Chairman)
  • Mrs. M. Stanley Livingston (Lois) (Newsletter Editor)
  • Mrs. Thomas Collins (Sonia) (House Chairman)
  • Mrs. Jodi Eskey (NAL Activities Secretary)
    1968/1969
  • Mrs. Robert R. Wilson (Jane) (Honorary Chairman)
  • Mrs. Roy Billinge (Rosemary) (Chairman)
  • Mrs. A. L. Read (Janet) (Vice Chairman, Hospitality)
  • Mrs. Bryant Lemon (Peggy) (Vice Chairman, DUSAF)
  • Mrs. Paul Reardon (Pauline) (Secretary)
  • Mrs. Francis T. Cole (Rosemary) (Treasurer)
  • Mrs. Ernest Malamud (Jean) (Newsletter Editor)
  • Mrs. Richard A. Carrigan, Jr. (Nancy) (Activities Groups)
  • Mrs. Gloria Moore (NAL Activities)

    Not dated:
  • Janet Read, Vice Chairman, Newcomers & Hospitality
  • Judi Martin, Area Chairman
  • Sandra Winterowd, Area Chairman
  • Patricia MacLachlan, Area Chairman
  • Susan Stekly, Area Chairman
  • Carolyn Robb, Area Chairman
  • Jean Malamud, Area Chairman
  • Mildred Maschke, Area Chairman
  • Lois Livingston, Area Chairman
  • Phyllis Lindahl, Area Chairman
  • Bille Young, Area Chairman
  • Sonia Collins, Area Chairman
  • Carol Bleser, Area Chairman
  • Gloria Moore, Activities Coordinator
Last modified: 02/17/2010 |